Než začnete šít, je důležité se správně změřit a vybrat vhodnou velikost střihu. V článku najdete praktický návod,...

Praní nebo žehlení - jak připravit látku před šitím
Proč je důležité látky před šitím vysrážet?
Stalo se vám někdy, že jste si s radostí ušili nový kousek do šatníku, ale po prvním vyprání se srazil a už neseděl tak, jak měl? Je velmi nepříjemné zjistit, že je vám oděv po vyprání krátký nebo těsný. Může za to nepříjemná vlastnost látek, které říkáme srážlivost.
Jak tomu předejít? Jednoduše, látku vysrážejte dříve, než do ní střihnete a začnete šít.
Co způsobuje srážení látek?
Látky se sráží, pokud na ně působí vlhko a teplo. Týká se to především přírodních materiálů, jako je bavlna, len nebo viskóza (která sice není úplně přírodní, proč se dozvíte v tomto článku). Jistotu, že se materiál nesrazí, však nemáme ani u syntetických nebo směsových látek.
Srážení textilií ovlivňují dva faktory:
- Druh textilní suroviny – tedy materiál, ze kterého je textilie vyrobená (to se týká přírodních vláken a jejich přirozených vlastností).
- Způsob výroby textilie – při výrobě tkanin nebo pletenin se textilní vlákna natahují. Při kontaktu s vodou a teplem se pak opět stáhnou do původního tvaru. To je důvod, proč se mohou srazit i syntetické materiály.
Jak látku před šitím vysrážet?
Existují dva hlavní způsoby: praní a napaření.
Někdo pere všechny látky preventivně, jiný dává přednost pouze pečlivému napařování žehličkou.
Šijete pro sebe? Látku si klidně vyperte, ať máte jistotu, že se již nesrazí. Perte ji stejným způsobem, jakým se budete o hotový oděv později starat. Počítejte však s tím, že se látka v pračce může zdeformovat, okraje se zacuchají a bývá více pomačkaná.
Šijete pro někoho jiného? Látku raději neperte, ale velmi pečlivě ji vyžehlete s párou. Místo po místu propařujte napařovací žehličkou. Pokud má vaše žehlička slabší výkon, tedy málo páry, položte na látku vlhké bavlněné plátno a žehlete přes něj. Poté látku nechte vychladnout a úplně uschnout.
Jak zjistit srážlivost látky?
U některých látek bývá uvedeno procento srážlivosti, například 1–5 % nebo 5–10 %. To znamená, že látka se po vyprání nebo napaření může zmenšit až o uvedené procento ze svého původního rozměru.
Zkoušku si můžete udělat i sami:
- Odstřihněte čtverec 10 × 10 cm.
- Důkladně ho napařujte žehličkou po dobu 10 sekund (nebo ho vyperte).
- Po vysušení ho znovu změřte a spočítejte, o kolik se zmenšil – tedy o kolik procent se látka srazila
Jak se to řeší v oděvním průmyslu?
Ideálním řešením je použití látek, které prošly tzv. sanforizací, tedy řízeným tlakovým srážením. Taková látka je označena visačkou SANFOR a garantuje rozměrovou stabilitu v obou směrech (po osnově i útku).
Tímto procesem ale dnes prochází jen velmi malé množství látek, protože sanforizace pochopitelně zvyšuje cenu materiálu. Při domácím šití tak většinou pracujeme s metráží, která sanforizovaná nebyla. Proto je domácí vysrážení téměř nezbytné.
Průmysl má však jiné řešení, oděv se zkrátka ušije o uvedené procento srážení větší. Vy tak musíte počítat s tím, že si takový výrobek kupujete větší a správně vám bude sedět až po vyprání. Často až po několika vyprání.
Pamatujte, že bavlněné tkaniny se dostávají ke svým konečným rozměrům často až po 3–5 praních.
Chystáte se šít?
Nezapomeňte: vysrážená látka, to je jistota, že výsledek zůstane takový, jaký jste si ho navrhli.
Zanechat komentář